Naționala de handbal a României a câștigat contra Ungariei, în ultima secundă, în urma unei lovituri de la 7 metri, a Campionatul Mondial de handbal feminin 2019.

Un meci extrem de tensionat pentru jucătoarele românce și pentru suporteri a avut până la urmă un final fericit. La pauza, tricolorele noastre erau conduse cu 16 la 10 de jucătoarele maghiare. Chiar și în ultimul minut al partidei, scorul era la egalitate, 27-27. Un egal nu ar fi fost suficient pentru ca România să se califice mai departe.

Rusia, Suedia şi Japonia şi-au asigurat calificarea înaintea ultimei etape din grupa D a CM 2019, după ce şi-au câştigat partidele de joi.

România va juca primul meci din Grupele Principale, duminică, împotriva câştigătoarei grupei D, Rusia.

Va urma partida cu Suedia, marţi şi apoi, miercuri, meciul cu Japonia. Naționala României are nevoie de victorii pe linie și de un joc favorabil al rezultatelor celorlalte partide, pentru a se califica în semifinalele competiției.