Celebra gală a Globurilor de Aur a avut loc, duminică. 1917 a obținut marele premiu pentru cel mai bun film dramatic, iar ”Once Upon a Time... in Hollywood” s-a impus la categoria ”comedie/musical”.

Gala Globurilor de Aur deschide, anual, sezonul premiilor la Hollywood. HFPA acordă 25 de premii la categorii care acoperă ariile cinematografie şi televiziune.

Lista completă a câștigătorilor și a nominalizărilor

CINEMA:

Cel mai bun film dramă

„1917“ *câştigător

„The Irishman“

„Joker“

„Marriage Story“

„The Two Popes“

Cel mai bun film de comedie sau musical

„Once Upon a Time in Hollywood“ *câştigător

„Dolemite is my Name“

„Jojo Rabbit“

„Knives Out“

„Rocketman“

Cel mai bun regizor

Sam Mendes, „1917“ *câştigător

Bong Joon Ho, „Parasite“

Quentin Tarantino, „Once Upon A Time In Hollywood“

Martin Scorsese, „The Irishman“

Todd Phillips, „Joker“

Cea mai bună actriţă într-un film-dramă

Renee Zellweger, „Judy“ *câştigător Cynthio Erivo, „Harriet“

Scarlett Johansson, „Marriage Story“

Soarise Ronana, „Little Women“

Charlize Theron, „Bombshell“

Cel mai bun actor într-un film-dramă

Joaquin Phoenix, „Joker“ *câştigător

Christian Bale, „Ford v Ferrari“

Antonio Banderas, „Pain & Glory“

Adam Driver, „Marriage Story“

Jonathan Pryce, „The Two Popes“

Cea mai bună actriţă într-un film de comedie sau musical

Awkwafina, „The Farewell“ *câştigător

Ana de Armas, „Knives Out“

Beanie Feldstein, „Booksmart“

Emma Thompson, „Late Night“

Cate Blanchett, „Where’d You Go Bernadette“

Cel mai bun actor într-un film de comedie/musical

Taron Egerton, „Rocketman“ *câştigător

Daniel Craig, „Knives Out“

Roman Griffin Davis, „Jojo Rabbit“

Leonardo DiCaprio, „Once Upon a Time in Hollywood“

Eddie Murphy, „Dolemite Is My Name“

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un lungmetraj

Laura Dern, „Marriage Story“ *câştigător

Annette Benning, „The Report“

Margot Robbie, „Bombshell“

Jennifer Lopez, „Hustlers“

Kathy Bates, „Richard Jewell“

Cel mai bun actor în rol secundar într-un lungmetraj

Brad Pitt, „Once Upon A Time In Hollywood“ *câştigător

Tom Hanks, „A Beautiful Day in the Neighborhood“

Al Pacino, „The Irishman“

Joe Pesci, „The Irishman“

Anthony Hopkins, „The Two Popes“

Cel mai bun film străin

„Parasite“ *câştigător

„The Farewell“

„Les Misérables“

„Pain and Glory“

„Portrait of a Lady on Fire“

Cea mai bună animaţie

„Missing Link“ *câştigător

„Frozen II“

„How to Train Your Dragon: The Hidden World“

„Toy Story 4“ „Lion King“

Cel mai bun scenariu

„Once Upon A Time In Hollywood“ *câştigător

„Marriage Story“

„Parasite“

„The Two Popes“

„The Irishman“

Cel mai bun cântec

„(I’m Gonna) Love Me Again“ („Rocketman“) *câştigător

„Beautiful Ghosts“ („Cats“)

„Into the Unknown“ („Frozen II“)

„Spirit“ („The Lion King“)

„Stand Up“ („Harriet“)

Cea mai bună coloană sonoră

„Joker“ *câştigător

„Motherless Brooklyn“

„Little Women“ „1917“

„Marriage Story“

TELEVIZIUNE:

Cel mai bun serial TV – dramă:

„Succession“ *câştigător

„Big Little Lies“

„The Crown“

„Killing Eve“

„The Morning Show“

Cel mai bun serial TV – comedie/musical:

„Fleabag“ *câştigător

„Barry“

„The Kominsky Method“

„The Marvelous Mrs. Maisel“

„The Politician“

Cea mai bună actriţă într-un serial TV – dramă:

Olivia Colman, „The Crown“ *câştigător

Jennifer Aniston,

„The Morning Show“ Jodi Comer,

„Killing Eve“ Nicole Kidman,

„Big Little Lies“ Reese Witherspoon,

„The Morning Show“

Cel mai bun actor într-un serial TV – dramă:

Brian Cox, „Succession“ *câştigător

Kit Harington, „Game of Thrones“

Rami Malek, „Mr. Robot“

Tobias Menzies, „The Crown“

Billy Porter, „Pose“

Cea mai bună actriţă într-un serial TV – comedie/musical:

Phoebe Waller-Bridge, „Fleabag“ *câştigător

Christina Applegate, „Dead to Me“

Natasha Lyonne, „Russian Doll“

Kirsten Dunst, „On Becoming a God in Central Florida“

Rachel Brosnahan, „Marvelous Mrs. Maisel“

Cel mai bun actor într-un serial TV – comedie/musical:

Rami Yousef, „Rami“ *câştigător

Ben Platt, „The Politician“

Paul Rudd, „Living With Yourself“

Bill Hader, „Barry“

Michael Douglas, „The Kominsky Method“

Cea mai bună miniserie / lungmetraj TV:

„Chernobyl“ *câştigător

„Catch-22“

„Fosse/Verdon“

“The Loudest Voice“

“Unbelievable“

Cea mai bună actriţă într-o miniserie / lungmetraj TV:

Michelle Williams, „Fosse/Verdon“ *câştigător

Helen Mirren, „Catherine The Great“

Merritt Wever, „Unbelievable“

Kaitlyn Dever, „Unbelievable“

Joey King, „The Act“

Cel mai bun actor într-o miniserie / lungmetraj TV:

Russell Crowe, „The Loudest Voice“ *câştigător

Chris Abbott, „Catch-22“

Sacha Baron Cohen, „The Spy“

Jared Harris, „Chernobyl“

Sam Rockwell, „Fosse/Verdon“

Cea mai bună actriţă în rol secundar într-un serial, miniserie sau lungmetraj TV:

Patricia Arquette, „The Act“ *câştigător

Meryl Streep, „Big Little Lies“

Helena Bonham Carter, „The Crown“

Emily Watson, „Chernobyl“

Toni Collette, „Unbelievable“

Cel mai bun actor în rol secundar într-un serial, miniserie sau lungmetraj TV:

Stellan Skarsgård, „Chernobyl“ *câştigător

Alan Arkin, „Kominsky Method“

Kieran Culkin, „Succession“

Andrew Scott, „Fleabag“

Henry Winkler, „Barry“